Fusy z kawy jako zamiast dla soli drogowej. Wątpliwości okiem chemika

Ostatnio media społecznościowe obiegły informacje ze Lwowa dotyczące możliwości stosowania fusów z kawy jako alternatywy dla soli drogowej (90% chlorku sodu tritlenku siarki, elazocyjanek potasu, wody i innych składników) lub tzw. czarciego rosołu (mieszanki chlorku wapnia, soli i piasku).

Kawa zamiast soli na drodze? Coraz ciekawsze pomysły przychodzą do nas z Europy
Kofeina działa toksycznie na wzrost biofilmu w wodzie
Kawa zawiera kofeinę, która ma mało znane, ale udowodnione pewne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Obawy w tym kontekście są dwojakiego rodzaju: dotyczą zbiorników wodnych i kanalizacji. W tych pierwszych może spowodować inhibicję wzrostu biofilmu, zwanego również błoną biologiczną. Mówiąc prościej, w wodzie znajdować będzie się mniej bakterii, a to może nieść ze sobą negatywne skutki, również dla gleby, która jest tym korzystniejsza dla uprawy roślin, im więcej bakterii, grzybów, mikroorganizmów oraz owadów zawiera.
Podstawową właściwością biogazu jest jego kaloryczność
Fusy mogą wpłynąć na funkcjonowanie instalacji oczyszczania ścieków
Gdy kawa z deszczem spłynie do kanalizacji, jej właściwości antybakteryjne może zahamować działanie i rozwój bakterii koniecznych do prawidłowej pracy bioreaktorów znajdujących się w oczyszczalniach. Od stabilności bioreaktorów zależy efektywność oczyszczalni, którą sprawdza się nie tylko w wydajności na dobę, ale przede wszystkim analizując skład chemiczny produktu, który wraca do obiegu naturalnego, a najczęściej do rzek. Duże awarie oczyszczalni, zalania, uszkodzenia bioreaktorów, nagłe opady, mogą powodować, duże zrzuty bardzo słabo oczyszczonych ścieków bezpośrednio do rzek.
Jak bezpiecznie przeprowadzić pilotaż?
Odpowiedź jest prosta. Badać, badać i jeszcze raz badać – skutki używania substancji dotąd nieprzebadanych jako alternatyw dla soli drogowej, w szczególności, jeśli może dojść do przedostania się jej do miejskich systemów kanalizacyjnych. Współcześnie jesteśmy w stanie analizować wszelkie wskaźniki systemów kanalizacyjnych – od stężenia CO2 w bioreaktorach po skład chemiczny wprowadzanych do i odprowadzanych z oczyszczalni ścieków. Samorządy, które zdecydowały się na pilotaż stosowania fusów z kawy, powinny jednocześnie skupić się na analizie wpływu na miejskie oczyszczalnie oraz analizie gleb na obszarach objętych pilotażem. Służymy wsparciem, nasza firma wielokrotnie współpracowała z oczyszczalniami ścieków przy różnego rodzaju projektach.
Czytaj również…
Analiza związków krzemu w biogazie – siloksany w biogazie
Analiza siloksanów w biogazie techniką GC-MS!
Zapraszamy do kontaktu, na analizie siloksanów zawartych w biogazie znamy się najlepiej w Polsce!
Laboratorium Badania i Analizy Biogazu GPCHEM z Ogólnopolskim Laurem Eksperta!
Nasze Laboratorium otrzymało tę prestiżową ogólnopolską nagrodę za usługę: „Szybki Check LZK”. Szybka analiza lotnych związków krzemu (LZK) zawartych w biogazie.
Regeneracja świec zapłonowych MWM
Szanowni Państwo zapraszamy do skorzystania z usługi regeneracji chemiczno-mechanicznej świec do agregatów MWM.