Zakres technologiczny
Filtry do usuwania siloksanów
Usuwanie związków krzemu z biogazu to proces złożony. Zastosowanie materiałów sorpcyjnych oraz filtrów opartych o złoża węglowe jest obecnie jedyną efektywną i skuteczną formą eliminacji siloksanów z biogazu.
Na naszych filtrach efektywność usuwania siloksanów jest 100% procentowa!
Warto jednak pamiętać, że efektywne usuwanie lotnych metylosiloksanów (VMSs) z biogazu wymaga szczególnego podejścia do znajomości natury chemicznej tych związków oraz ich źródła w biogazie (w tym ich ilości w biogazie).
To właśnie siloksany są odpowiedzialne za tworzenie się nagarów i nalotów – głównie w postaci białego lub popielatego, żadziej żółtawego (to w rekombinacji z jonami siarki) proszku na wewnętrznych częściach spalających biogaz agregatów prądotwórczych lub jednostkach CHP. Częstą oznaką obecności SiO2 (czyli spalonej/utlenionej formy formy VMSs)na wewnętrznych częściach pracujących Systemów Utylizacji biogazu jest podwyższona temperatura spalania lub oznaki „sił stukowych” na świecach zapłonowych (często charakteryzują się one obecnością nalotu).
Usuwanie siloksanów z biogazu na filtrach węglowych poparte jest o proces adsorpcji VMSs na złożu porowatym. Oferujemy technologię filtrów przepływowych opartych o technologię wykorzystania specjalnie dobranego złoża węglowego.
A jak to wygląda w praktyce, jakie filtry oferujemy?
Oferujemy filtry w zakresie przepływów od 40m3/h do 2500 m3/h
Urządzania filtracyjne wykonane są ze stali nierdzewnej (klasa 316), są ocieplone oraz pokryte blachą nierdzewną. Filtry zaopatrzone są w złoże aktywne i po dostarczeniu i wpięciu w układ ciągu biogazu są gotowe do pracy. Filtry pracują w reżimie 24h/7. Złoże wymaga wymiany w zależności od potrzeb i wymagań jakościowych finalnych parametrów biogazu, dlatego zawsze warto najpierw wykonać szczegółowe badania by określić ilość VMSs w biogazie (jego wszystkie formy lotne), a następnie dobrać rozmiar filtra, który zapewni odpowiedni czas kontaktu biogazu ze złożem i parametry samego złoża.