Osuszacze biogazu
Po co podgrzewać zawartą w biogazie wodę?
Osuszanie biogazu to proces fizyczny kondensacji nasyconej w biogazie pary wodnej oparty o różnicę pomiędzy temperaturą medium a powierzchnią chłodzącą na wymienniku – popularnie mówiąc, o Delta”T”. Odrobinę naukowo – im większa delta, tym większa efektywność usuwania wody zawartej w biogazie.
Biogaz (wysoko i nisko-metanowy) otrzymywany w procesie fermentacji metanowej – niezależnie od typu instalacji (biogazownia, oczyszczalnia czy składowisko) jako „new born product” jest w pełni nasycony wodną, niejednokrotnie przekraczając 97 %rH ( RH – ang. relative humidity – relatywna wilgotność).
Po co podgrzewać i odparowywać wodę? Zbyt wysoka RH powoduje istotny/widoczny spadek efektywności spalania biogazu w jednostkach CHP. Co więcej, spalanie biogazu zawierającego znaczną ilość wody powoduje odkładanie się w komorze spalania nagarów i depozytów mineralnych – będących efektem odparowania wody, które są izolatorami odbioru ciepła i wpływają negatywnie na termikę wewnętrznych części pracującego agregatu.
Najważniejsze korzyści płynące z zastosowania osuszacza biogazu to:
- wzrost wydajności agregatów gazowych oraz systemów kogeneracyjnych,
- ochrona podzespołów urządzeń przed korozją wywoływaną w wyniku kontaktu metalu z wodą zawartą w biogazie,
- zminimalizowanie zjawiska wykraplania się kondensatu w linii gazowej,
- zmniejszenie zużycia oleju, zwłaszcza w urządzeniach kogeneracyjnych,
- obniżenie kosztów eksploatacyjnych urządzeń kogeneracyjnych,
- poprawa wydajności i żywotności filtrów z węglem aktywnym,
- zmniejszenie liczby wyłączeń agregatów gazowych,
- zmniejszenie zawartości cząstek stałych w biogazie,
- ograniczenie czasu ewentualnych przestojów systemów kogeneracyjnych.
Osuszanie w praktyce, czyli oferowana efektywność dla przepływów od 20 do 2500 m3 gazu/h
Instalacja osuszacza biogazu powoduje obniżenie RH do wartości 35-55%, co w praktyce oznacza niespełna 0,0008g wody na każde wytworzone 10 kWh.
Moduł osuszania biogazu powinien mieć trzy charakterystyczne cechy:
- Efektywny moduł schładzania
- Skalkulowaną powierzchnię wymiany ciepła na wymienniku
- Zachowany czas kontaktu gazu z powierzchnią wymiany- (L/DELTA’stC)
Z naukowym podejściem, które jest podstawą naszych rozwiązań, efektywnie osuszysz biogaz w pełnym zrozumieniu i zachowaniu efektywności procesu!
Osuszacz biogazu Toruń
Oferujemy wysokiej jakości osuszacze biogazu. W Toruniu, gdzie znajduje się nasza siedziba, mamy bogaty asortyment tego rodzaju urządzeń. Mają one za zadanie szybko obniżać temperaturę przepływającego przez nie biogazu, co skutkuje skraplaniem pary wodnej, a tym samym zmniejszeniem stężenia H2O w paliwie. Oczyszczanie biogazu jest bardzo ważnym etapem zwiększania wartości energetycznej.
Skraplana w osuszaczu biogazu woda jest oddzielana od gazu i usuwana przez syfon. Woda w połączeniu z niektórymi substancjami powstającymi podczas fermentacji beztlenowej może powodować szybką korozję urządzeń. Właściwe osuszanie biogazu wpływa więc na zwiększenie żywotności sprzętu w biogazowni i pozwala generować oszczędności na naprawach i serwisach. Praca osuszaczy biogazu wpływa na wzrost wydajności agregatów, zwiększenie wydajności i żywotności filtrów, wyeliminowanie skraplania się wody w linii gazowej.
Mają Państwo pytania? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego. Wskażemy parametry techniczne naszych osuszaczy biogazu i sprawdzimy, które z nich sprawdzą się najlepiej w danym zastosowaniu.